Kodácsy-Simon Eszter – Siba Balázs (szerk.)

Hitből jövő. Valláspedagógiai kézikönyv

Miként adhatunk választ a hitoktatás kihívásaira egy gyorsan változó világban? Hogyan érhetjük el, hogy Isten igéjének fénye világító mécses legyen a következő generációk számára és a magunk számára is? Mit is jelent hitoktatással foglalkozni? Ez a valláspedagógiai kézikönyv a hitoktatás alapjaitól a speciális helyzetek kezeléséig kínál elméleti támpontokat és megoldási lehetőségeket. Biblikus szemléletű, ugyanakkor gyakorlatias megközelítést kínál a hittanoktatás mindennapjaira.
A kötet különlegessége, hogy egy terepkutatás eredményeként született, melyben evangélikus és református hitoktatók és lelkészek tapasztalatait, dilemmáit és kérdéseit gyűjtötték össze a szerkesztők. Az együttműködés szellemisége, a közös tanulás és a sokszínű megközelítés jellemzi a kötet összes tanulmányát, bemutatva, hogy a különböző felekezetekből, eltérő hitoktatási környezetből érkező szerzők hogyan tudnak egymást gazdagítva válaszokat keresni a valláspedagógia aktuális kérdéseire.
Ajánljuk mindazoknak, akik elkötelezettek abban, hogy hitünk kincseit az iskolai keretek között is elérhetővé és megtapasztalhatóvá tegyék a gyerekek és fiatalok számára.

A Kálvin Kiadó és a Luther Kiadó közös kiadása.

6 500 Ft
5 850 Ft
ISBN: 9789635585632
Format:
B/5
Dimensions:
158×235 mm
Binding:
kartonált
Pages:
456
Publication date:
2025
Megjelenés ideje:
2025. március 3. (Nyomdai szállítás: február 20.)

Kattintson egy oldalra a nagyobb méretben való megtekintéshez.
Húzza a képet balra vagy jobbra a lapozáshoz.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Szászi Andrea recenziója az Igazság és életben


Van-e jövőnk? Merre tartunk? Mi az az alap, amelyre építeni lehet a jövőterve-zés során? Olyan kérdések ezek, amelyeket föltehetünk magunknak, de munkahelyi, gyülekezeti és iskolai, óvodai közösségekben is. Keresztyén emberként egyértelmű válasz erre az, hogy az alap Isten igéje, a hit megélése a mindennapokban. A változó világban egy biztos pont az örökkévaló Szentháromság Isten. Ebből indul ki ez a kézikönyv is. Több szerző munkájaként született meg egy olyan szakmai anyag, amelynek célja a református és evangélikus hittanoktatók szakmaiságának erősítése. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE), a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara (KRE-HTK) és a Református Pedagógiai Intézet (RPI) közös munkájaként született kötetben 24 szerző 19 tanulmányával találkozhatunk, rendszerben szemlélve a hittanoktatást, annak tényezőit és résztvevőit.


Az anyagok egy részét, evangélikus és református oldalról is megvilágítva, két szerző fogalmazta meg: kiemelve a közös alapokat, de rámutatva a felekezeti különbségekre is. Ez a szakmai együttműködés tudatosan végigvonul az egész kötetben. Emellett az anyag egyszerre épít a modern szaktudományos alapokra, a Szentírásra mint vezérfonalra és azokra a kihívásokra, amelyekkel a minden-napokban találkozunk a hitéleti nevelésben. Mi az, ami nehézséget okoz? Mi az, amiben a szakmai fejlődéshez segítségre van szükség? Milyen elakadásaik vannak a szolgálattevőknek – mindkét egyház keretein belül – a mindennapokban?

Ezekre a kérdésekre választ keresve 2022-ben pályakezdők, egyetemi tanulók közötti felmérések alapján született meg az a tematika, amelyet a könyv tartalmaz. Magáról a kutatásról is olvashatunk részletesen a bevezetőben, ami jó látképet ad az MRE és az MEE tipikus, hittanoktatáshoz kapcsolódó problémáiról. Sajnos ezek egy része inkább szupervíziót, esetfeldolgozó alkalmakat vagy egyéni ventillációt igénylő téma: tanulói túlterheltség, fáradtság, a hittanórák minimális elfogadottsága a köznevelésben, az állami intézményekben tapasztalt negatívumok, rossz fizikai körülmények stb. Ezekre egy szakmai tanulmánykötet nem igazán tud olyan részletességgel kitérni, mint ami az egyéni vagy kis-csoportos beszélgetésekben megtörténhet. A szerkesztők viszont olyan témákat választottak, amelyek mégis objektív, szakmai és útmutató jellegűek lehetnek. Ezeket is összegezve, a közös kiindulópontról indul a kötet. Bár változik a jogszabályi környezet, változnak a módszertani és tartalmi lehetőségek, a generációk sajátosságai, de van, ami állandó. Ezt a hitvallást, mint a kötet fókuszát, tükrözi az alábbi, a szerkesztőktől származó idézet is:
„A Hitből jövő” cím azt sugallja, hogy a hit mindennek a kiindulópontja. A keresztény ember egyszerre néz visszafelé, hogy a hit útján Krisztus hogyan jelent meg eddigi életében, és egyszerre néz előre, hogy hogyan is éljen ezután. A valláspedagógiai munka olyan folyamat, amelyben a hitben megélt múlt identitást ad, ugyanakkor irányt is mutat a jövőre nézve. A valláspedagógia nemcsak ismeretátadás és személyes bizonyságtétel, hanem a hitből fakadó életkísérés és a közös formálódás útja, ahol együtt tanuljuk Krisztus követését.” (7. o.)


A jól használhatóságot segíti, hogy a fejezetekben az adott témáknál rövid bevezető található. Ezekben azzal találkozhatunk, hogy az adott tanulmány milyen kérdésekre segít választ találni. A hitéleti kapcsolódásokat erősítik az egyes oldalokon kiemelt bibliai vonatkozások, szentírási példák, amelyek az adott témához szorosan illeszthetők. Ezen kívül minden fejezet végén találhatunk „feldolgozást segítő kérdéseket”, amelyek a leírtak összefoglalását és elsajátítását támogatják. Majd az egyes részek „továbbgondolást segítő kérdésekkel” zárulnak, amelyek az elmélyítést, kitekintést erősítik. Ezek különösen alkalmasak akár arra is, hogy a hittanoktató, a vallástanár a szakmai identitását átgondol-ja, és az adott témában továbblépési pontokat fogalmazhasson meg saját magának. 
A kötet célja, hogy gyakorlati, időszerű és szakmailag megújító kiinduló-pontot, segítséget nyújthasson a hittanoktatás gyakorlatához. Bár felsőoktatási tankönyv is lehetne, és tartalmában illeszkedik is ehhez, de formájában mégis eltérő. Az elméleti ismeretek mellett nagy hangsúlyt helyez a tipikus élethelyzetekre, a párbeszédre és az önreflexióra. Példaértékű az a felekezetközi összefogás és szakmaiság, ami az egyes anyagokban is tükröződik. Alternatívákkal, ötletekkel, továbblépési pontokkal találkozhatunk öt nagy tematikai egységben.  


Az „Alapvetések” között a missziói parancstól 21. századi pedagógiai és valláspedagógiai elveken át jutunk el a jogszabályi háttér megismertetéséig, a hittanoktatás tartalmának keretrendszeréig. Ezután a második nagy tematikai egység a tanulókat állítja a fókuszba, élethelyzeteiket és a modern kihívásokat. A harmadik egység a katechéta személyét vizsgálja meg és a tanórai tervezés lehetőségeit. Majd a negyedik részben a módszertan lehetőségeiről, a differenciálásról és egyéb, a hittanóra megvalósításához kapcsolódó témákkal találkozhatunk. A könyv záró egysége olyan speciális területekre tér ki, mint a kis létszámú csoportok munkája, a nehéz témák feldolgozása. 
Azt gondolom, hogy ez az anyag valóban szemléletformáló, és jó alap lehet mindazoknak, akik a Szentháromság Istentől kapott küldetésben hitből – hitbe vezetik és kísérik a rájuk bízott diákokat. 

Dr. Szászi Andrea (Budapest)

A recenzió az Igazság és Élet 2025/3. számában jelent meg.

Kevesebb


A hittanoktatás jelenkori kihívásai



A 21. század digitális forradalma az iskolai nevelési-oktatási folyamatokra is hatással van; oktatási kormányzat, intézményfenntartók és -vezetők, pedagógusok és szülők egyaránt keresik az utakat a Z- és az alfa-generáció sokszor ismeretlen és ezzel együtt ijesztő világához. A felekezetek esélyt kaptak arra, hogy az iskolai hittanoktatás segítségével még több gyermekhez eljussanak, ezzel együtt a hittanoktatók is nap mint nap megtapasztalják: a hagyományos pedagógiai módszerek mellett (vagy éppen helyett) szükség van a valláspedagógiai módszertár megújítására. Ebben a folyamatban lehet segítségükre a Kálvin Kiadó és a Luther Kiadó közös kiadásában, Kodácsy-Simon Eszter és Siba Balázs szerkesztésében nemrég megjelent Hitből jövő című valláspedagógiai kézikönyv.

A kötet a hitoktatás alapjaitól a speciális helyzetek kezeléséig kínál elméleti támpontokat és gyakorlati megoldási lehetőségeket. Célja, hogy segítse a hitoktatókat és lelkészeket Isten igéjének átadásában a következő generációk számára. A gyakorlatias megközelítésű kiadvány nemcsak a legfrissebb kutatási és módszertani eredményeket mutatja be (külön fejezet foglalkozik például a generációkutatással, izgalmas rész tárja fel a kortárs kultúra és a vallási szocializáció metszéspontjait is), de folyamatosan párbeszédre kel az olvasóval is: minden fejezet elején rövid vázlatot olvashatunk a rész tartalmáról, a szövegközi kérdések segítenek a reflexióban, a záró kérdések pedig továbbgondolásra késztetik a pedagógust, az elmélyülést a gazdag szakirodalom is támogatja. A könyv a hittanóra céljától a tantervi követelményeken át a tanóra megvalósításáig számos olyan témát érint, amelyek a valláspedagógiával foglalkozó szakemberek számára lehetőséget adnak pedagógiai gyakorlatuk felülvizsgálatára vagy éppen megerősítésére.

A felekezetközi együttműködésben létrejött kiadvány egy átfogó terepkutatás eredményeként született, melynek során evangélikus és református hitoktatók, valamint lelkészek tapasztalatait, dilemmáit és kérdéseit gyűjtötték össze a szerkesztők, Kodácsy-Simon Eszter az első fejezetben be is mutatja ezt a kutatást. Ez a gyakorlatalapú megközelítés friss és releváns betekintést nyújt a hitoktatás aktuális kihívásaiba. A szerkesztők az egyes témák feldolgozására a témák legjobb református és evangélikus szakembereit kérték fel, az együttműködés eredményeként az egymástól tanulás igénye és a sokszínű megközelítés jellemzi a kötet összes tanulmányát.

A kötet érdekes olvasmány lehet minden olyan pedagógus számára, akik szeretnék jobban megismerni és megérteni tanítványaikat. A Hitből jövő című kötet Németh Dávid 2017-es Vallásdidaktika című könyvének folytatásaként tekinthető, ugyanakkor a maga nemében hiánypótló mű a magyar valláspedagógiai irodalomban, hiszen egyszerre tükrözi a nemzetközi valláspedagógiai szakirodalom legfrissebb megállapításait (gyakorlatiasság és életközelség, kérdésközpontúság és párbeszéd, személyközpontúság és tapasztalati tanulás; mindez biblikus alapokon a közösségi dimenzió hangsúlyozása) és a magyar kontextus sajátosságait. Arra a törekvésre fókuszál, hogy a hitoktatás releváns, vonzó és hatékony legyen a mai, posztmodern világban, Isten Igéjét középpontba helyezve, figyelembe véve a diákok egyéni szükségleteit és a társadalmi változásokat.

Pompor Zoltán

A recenzió a Könyv7-ben jelent meg 2025. június 30-án.

Kevesebb

Church & Community

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand

Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient.

The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission.

This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.

Go to top

John Calvin Publishing House of the Reformed Church in Hungary