Ezt a folyamatot sokféleképpen lehet segíteni: jó, ha már születésétől kezdve hall a gyermek minden nap mesét a szüleitől; az óvodában és az iskolában elhangzott történetek a hallás utáni szövegértést erősítik, a könyvtárak és a könyvkiadók változatos, életkornak megfelelő olvasnivalói pedig az olvasás élményét alapozzák meg.
Nyugat-európai mintára az elmúlt években Magyarországon is elterjedtek a kezdő olvasók számára készült sorozatok, melyek nemcsak az életkori sajátosságokhoz, hanem az olvasni tudás szintjéhez is igazítják a sorozat egyes kiadványait: a kezdő olvasóknak szánt könyveket még sok, a történetet magyarázó kép és rövid mondatok jellemzik, a haladóbbaknál már ez az arány változik, a szöveg összetettebbé válik, a képek háttérbe szorulnak.
A reformáció mindenki számára elérhetővé tette a Biblia otthoni olvasását. Ezzel együtt egy sajátos feladatot is felvállalt: a bibliaolvasóvá nevelést: már a XVI. századtól kezdve ismerünk gyermekeknek szánt, illusztrált bibliakiadásokat. A digitális korban a fiatalok mobiltelefonjaira érkező szövegtöredékek az elmélyült olvasást szinte lehetetlenné teszik, pedig a bibliaolvasás lelassulást, meditatív elmélyedést, hosszabb, ráadásul évezredes szövegek megértését igényli. Erre pedig nevelni kell, például a gyermekbibliákkal vagy olyan sorozatokkal, amelyek bibliai történeteket dolgoznak fel.
A Német Bibliatársaság kezdő olvasóknak szánt sorozatának karácsonyi részével (A karácsonyi történet) indítja útjára a Kálvin kiadó Bibliaolvasó leszek sorozatát. Az ismert bibliai történeteket Mathias Weber kedves illusztrációi hozzák közel az olvasókhoz. Olyan történetek ezek, amelyeket a gyermekek már ismerhetnek a gyermekbibliákból, az ismerős világ mellett a rövid, többnyire egyszerű mondatok segítik a megértést. Nem könnyű úgy tömöríteni az eredeti szöveget, hogy annak mind a hitelessége, mind az üzenete sértetlen maradjon. A magyar változat elkészítésekor ezen szempontok mellett a nyelvi sajátosságokat is figyelembe kellett venni, hiszen ami német nyelven tömör, nem feltétlenül fejezhető ki tagmondat használata nélkül magyarul. Végeredményként olyan könyv született, amelynek olvasása két szempontból is élményt ad: élő szöveg született, amelyet jó olvasni.
A bibliaolvasó leszek sorozat könyvei (a kiadó szándéka további történeteket is megjelentetni) segíthetnek abban, hogy a kisiskolás gyerekek megtapasztalhassák az önálló olvasás örömét, de alkalmas lehet arra, is hogy egyházi általános iskolák alsó tagozatain kiegészítő olvasmányként szerepeljenek a tankönyvi olvasmányok mellett.
Pompor Zoltán
A recenzió a Könyvhét online magazinban jelent meg 2024. december 09-én.
Christiane Herrlinger – Mathias Weber: A karácsonyi történet
Fordította Galsi Árpád
Kálvin Kiadó, 44 oldal, 2900 Ft