E nagyon igényes könyv rövid, érthető leírások, összefoglalások mellett gazdag képanyaggal illusztrálja a leírtakat. Túlnyomórészt egyháztörténeti térképek, de grafikonok és képek teszik szemléletesebbé, érthetőbbé, érdekesebbé a szöveget.
A kereszténység történetét négy nagy fejezetben tárgyalja a könyv. Az első rész a kereszténység kezdeteit Júdea provinciának bemutatásával indítja. Jézus szolgálatától egészen az antik középkorig foglalkozik a kereszténység kihívásaival, a különböző irányzatok ütközéseivel, a zsinatokkal, majd az iszlám megjelenésével.
A második fejezet a középkor világába vezeti az olvasót. Betekintést enged a keresztény egyház politikában játszott szerepébe, a missziói munkájába, a keresztes hadjáratok, majd a Szentföldön megalakuló királyságok történetébe. Bizánc bukásával, az orosz fejedelemség megszilárdulásával fejeződik be ez a rész, mely a kor építészetét, kultúráját, oktatását is tárgyalja.
A harmadik részben a fő hangsúly a reformáción, a protestantizmus elterjedésén van. Gazdag térképanyag mutatja be az amerikai misszió munkáját, a különböző protestáns felekezetek kialakulását és elterjedését a kontinensen.
Az utolsó fejezet már a modern kor, az elmúlt két évszázad eseményeit tárja fel. Nagy hangsúlyt fektet a kiadvány a misszióra, a misszionáriusok munkájára a Távol-Keleten, Afrikában. Záráskánt pedig a kereszténység újabb irányzataival, az evangelikalizmus terjedésével ismerkedhet meg az, aki kezébe veszi ezt az színes és érdekes kiadványt.
Napjainkban a keresztény vallás a legelterjedtebb a világon, és egyben a legüldözöttebb is. Hatása az egész világon megtapasztalható, érezhető. A kereszténység napjainkban is jelen van, hirdeti az evangéliumot.
„Keresztény történelmi atlaszt írni – első hallásra – különös vállalkozás. Vallás és földrajz között nem feltétlenül egyértelmű a kapcsolat… Mégis, a kereszténység velejéig földrajzi jellegű vallás, a térképek pedig különösen hatékonyan beszélik el a történetét. A keresztények mindig is a szentség fogalmaival gondolkodtak az általuk elfoglalt terekről… Aki a történeti Krisztust hirdeti, az nehezen feledkezik meg arról, hogy lábai annak idején Júdea hegyeit tapodták, ahová mi magunk is ellátogathatunk. A héber Biblia narratívája sziklaszilárdan gyökerezik a fizikai térben. A keresztények szemében Jeruzsálem teológiai alapelv, az eljövendő mennyei város, de egyszersmind valós hely is, tele relikviákkal, konfliktusokkal, és olyan emberekkel, akik a városra egyszerűen otthonként tekintenek” – írja Alec Ryrie a könyv előszavában, majd ezzel zárja gondolatait: „A modern szemlélő azonban, ha megpróbálja feltérképezni a kereszténység történetét, valami egész mást tapasztal: egy olyan gazdag, színes, vitára hajlamos, ellentmondásokkal és kiszámíthatatlan végkimenetelekkel teljes hagyományt, amelynek történetét egészen másként kell elmondanunk.”
Kívánom, hogy aki kezébe veszi ezt az ókortól a napjainkig ívelő történetet, fedezze fel a kereszténység szemszögéből is a világot!
Édes Enikő recenziója a Kálvinista Szemle 2025. áprilisi lapszámában jelent meg.