2024. október 29-én a Kálvin Kiadó és a Magyar Bibliatársulat a Bibliamúzeumban mutatta be Szűcsné Novák Mária Hetven bibliai nőalak tűzzománc képe és története című könyvét. A meghitt és vidám hangulatú teltházas eseményt Dr. Pecsuk Ottó, a Magyar Bibliatársulat főtitkára nyitotta meg. A jelenlévők köszöntése után röviden bemutatta a beszélgetés résztvevőit, Szűcsné Novák Mária tűzzománcművészt és Dr. Fazekas István református lelkészt.
Fazekas István a könyv bemutatásakor kiemelte, hogy a Hetven bibliai nőalak tűzzománc képe és története című könyvben a bibliai nőalakok nem csak tűzzománcképeken vannak ábrázolva, hanem a szerző a bibliai leírás alapján, egy-egy szentírási ige segítségével be is mutatja alakjukat, szerepüket.
Az ismertetés utáni beszélgetésben a művésznő elmondta, hogy – bár a képzőművészeti főiskolai tanulmányai során több alkotási móddal is megismerkedett – azért választotta élethivatásául a tűzzománckészítést, mert az alkotások a kiégetés során újfajta, szinte misztikus fényt kapnak. A beszélgetés során az is kiderült, hogy a tűzzománcképek megalkotása egy hosszú és összetett folyamat, amely a Biblia alapos tanulmányozásával, a szereplők alapos megismerésével kezdődik. Az alkotás során nemcsak átlényegül az anyag, hanem az elkészült képek egyfajta tükröt tartanak mind az alkotónak, mind a szemlélőnek. Az ábrázolt női sorsokban így sokak sorsa benne lehet. A megjelenített motívumokkal, szimbólumokkal Szűcsné Novák Mária mindig utal az azok mögötti mély, keresztyén tartalomra. Kulisszatitokként azt is megtudhatták a jelenlévők, hogy a nők ruháján látható virágok a gyermekeiket szimbolizálják: ahány virág látható egy-egy ruhán, annyi gyereke volt az adott bibliai szereplőnek. Noha nem maradtak fenn eredeti ábrázolások a Bibliában szereplő nőkről – így az arcukat nem ismerhetjük –, az alkotó igyekezett személyiségjegyeiket mégis megjeleníteni. Mária Magdolna szégyenét, megvetettségét például az érzékelteti, hogy haja teljesen eltakarja arcát. A képek között kiemelt helyet kap Mária, aki világra hozta a világ Megváltóját. A ruháján lévő keresztmotívum Krisztus váltságművére utal.
Az eseményt Dobos Edgár a különleges hangzású kantelén – a mi citeránkhoz hasonló finn pengetős hangszeren – előadott saját szerzeménye és népdalfeldolgozása foglalták keretbe.
A Bibliamúzeum jóvoltából a bemutatott kötetben szereplő eredeti tűzzománcalkotások közül néhányat egészen november 20-ig megtekinthetnek az érdeklődők a budapesti Ráday Ház földszinti aulájában.
A Hetven bibliai nőalak tűzzománc képe és története című könyv megvásárolható a Kálvin Kiadó könyvesboltjában (1113 Budapest, Bocskai út 35.) és a Bibliás Könyvesboltban (1092 Budapest, Ráday utca 28.) is.
Az eseményen készült fotók a kiadó Facebook-oldalán lévő fotóalbumban tekinthetők meg.
Szöveg: Hadházy Anna
Fotó: Bach Máté